KÖR SİNEKLER (DIPTERA)

KÖR SİNEKLER (DIPTERA)

     Tatarcık olarak da bilinmektedir. Boyları 1-5 mm arasında değişir. Vücutları kambur görünümdedir. Genel olarak grimsi siyah renkte gümüşi noktalı, kanatları şeffaf ve geniş, bacakları ise kısa ve kalındır.

Bu türlerin üreme yeri olarak dağ dereleri gibi akan sular kabul edilse de, yavaş akan sular ve durgun sularda da çoğalabilmektedirler. Sudan birkaç kilometre uzaklıkta da bulunabilirler. Sürüler oluşturarak evcil hayvan ve insanlara saldırırlar. Erginleri bitki nektarlarıyla beslense de dişilerin yumurtalarının gelişmesi için kan emme zorunlulukları vardır. Yabani hayvanlar, büyük ve küçükbaş çiftlik hayvanları, kümes hayvanları, kuşlar ve bazı türler için de insanlar konukçu durumundadır. Kan emdikleri için hayvanların zayıf düşmesine, bazı hastalıkların bulaşmasına ve bazen de doğrudan zehirlenmelere sebep olabilirler. Sokmaları ağrılı değildir. Birkaç gün süren kaşıntı, şişkinlik ve irritasyon oluşabilir.

 

Kör sinek mücadelesinde firmamız; Halk Sağlığı alanında uygulanabilen, Sağlık Bakanlığından ruhsatlı hafif kokulu insektisitlerle ergin sineklere müdahalede bulunmaktadır.

Hemen Ara WhatsApp